Jalopeura               HISTORIAOSASTO     Leijona ja Eugen Schauman

Arvoisat kansalaiset!

Kära medborgare!

50 VUOTTA SITTEN

3.3.1956

Fagerholmin II aloitti toimintansa. Tämä hallitus oli Suomen tasavallan 40. hallitus. Hallitus oli hallituspohjaltaan punamultahallitus, jonka muodostivat SDP, Maalaisliitto ja RKP.

Hallitus toimi 3. maaliskuuta 1956 – 27. toukokuuta 1957 451 päivää.

Hallituksen muodostivat:


Pääministeri
Karl-August Fagerholm 
SDP
Ulkoministeri
Ralf Törngren 
RKP
Oikeusministeri
Vilho Väyrynen (3.3.1956 - 2.5.1956)
SDP 

Arvo Helminen (2.5.1956 - 27.5.1957)
amm.
Sisäasiainministeri
Vilho Väyrynen 
SDP
Puolustusministeri
Kauno Kleemola 
Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Emil Skog 
SDP
II valtiovarainministeri
Mauno Jussila 
Maalaisliitto
Opetusministeri
Johannes Virolainen 
Maalaisliitto
Maatalousministeri
Martti Miettunen 
Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Eino Palovesi 
Maalaisliitto
II kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Hannes Tiainen 
SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kauno Kleemola 
Maalaisliitto
Sosiaaliministeri
Tyyne Leivo-Larsson 
SDP

Ajattelun aihetta antoi perustajajäsen UJ

 

<-Paluu HISTORIA-osaston pääsivulle                            Sivusto © Juha Räty